CHAOS IN TEJAS ANNOUNCES NEW ACTS

May 31 – June 8 marks the eighth year that Austin, Texas will play host to the Chaos In Tajas music festival. Featuring a mix of punk, hardcore, metal, hip hop, and indie rock, with such headliners as Best Coast, The Clean, No Age, and The Mob. Chaos In Tajos is now happy to announce several new acts! Joining this year’s incredible roster will be: Agents of Abhorrence (Australia), Anxiety, A Place to Bury Strangers, Art vs Science, Batillus, The Beltones, The Biters, Cheap Curls (ex Dum Dum Girls), Chelsea Wolfe, Cough, Cross, Daughn Gibson, Dragged into Sunlight, Ectoplasm, Hounds of Hate, Japanther, Last Year’s Men, Lemuria, Spray Paint, Theories, This Will Destroy You, YOU & The Young

 

The festival kicks off May 31. Four day passes are available here, while individual tickets can be purchased according to event. Complete schedule listed below.

FESTIVAL SCHEDULE 
Thursday, May 31
(Night Shows)
Beauty Ballroom:
Art vs Science (Australia) 12:45-1:30
Cheap Curls 12:00-12:30
Fresh Millions 11:00-11:45
Slash Future 10:00-10:45
Sphynx 9:15-9:45
Club Deville:
Big Freedia
Katey Red

Emo’s East:
Cockney Rejects (England) 12:30-1:30
The Beltones 11:45-12:15
Warrior Kids (France) 11:00-11:30
Omegas 10:15-10:45
Mohawk:
(outside)
the Mob (England) 10:00-11:00
Ted Leo and the Pharmacists 9:00-10:45
Reality Crisis (Japan) 8:15-8:45
Crazy Spirit 7:30-8:00
Criaturas 6:45-7:15
(inside)
Bi-Marks 12:00-12:30
Dawn of Humans 11:15-11:45
The Parish:
Pierced Arrows
12:45-1:45
*special guest* 11:45- 12:30
Toys that Kill 11:00-11:30
Gun Outfit 10:15-10:45
Tenement 9:30-10:00
Teenage Cool Kids 8:45-9:15
Red 7:
(outside/inside)
Nasum (Sweden) 1:00-1:45
No Statik 12:20-12:50
Whitehorse (Australia) 11:40-12:10
Gas Chamber 11:00-11:30
Phobia 10:30-10:50
Innumerable Forms 9:50-10:20
Mass Grave (Canada) 9:20-9:40
Broken Neck (Afterparty):
Forward (Japan)
Rituals (ex World Burns to Death)
Friday, June 1
(Day Shows)
Beerland:
(21 and up)
Warrior Kids (France)
Cülo
Hank Wood and the Hammerheads
Deadly Reign
(Night Shows)
Cheer Up Charlies.:
 Chelsea Wolfe 1:00-1:45
Martial Canterel 12:10-12:40
Daughn GIbson 11:20-11:50
Silent Diane 10:30-11:00
Thousand Foot Whale Claw 9:40-10:10
S U R V I V E 8:50-9:20
Beauty Ballroom:
No Age 12:45-1:45
Ceremony 12:00-12:30
Screaming Females 11:15-11:45
The Young 10:30-11:00
Gun Outfit 9:45-10:15
Joyce Manor 9:00-9:30
Beerland:
 (21 and up)
Toys that Kill 1:00-1:45
Give 12:15-12:45
Avon Ladies 11:30-12:00
Wiccans 10:45-11:15
Club Deville:
Breakdown 11:15-12:00
Omegas 10:30-11:00
Free Spirit 9:45-10:15
No Tolerance 9:00-9:30
Stick Together 8:15-8:45

Hotel Vegas:

The Biters
Last Year’s Men
Broken Gold

Mohawk:

(outside)
Municipal Waste 11:15-12:00

Dropdead 10:30-11:00

Forward (Japan) 9:45-10:15

Skizophrenia (Japan) 9:00-9:30

Ghoul 8:10-8:45

Mauser 7:20-7:50

Wild//Tribe 6:35-7:05

(inside)
Brain Killer 1:00-1:30

Koward 12:15-12:45

Red 7:

Saint Vitus 12:45-1:45

Church of Misery (Japan) 11:45-12:30

Hail! Hornet 11:05-11:35

Magic Circle 10:25-10:55

King’s Destroy 9:45-10:15

Gates of Slumber 9:05-9:35

Mammoth Grinder 8:25-8:55

Scoot Inn:

Fred and Toody playing the hits! 12:45-1:45

Don’t 12:00-12:30

Mark Sultan 11:15-12:00

Royal Headache (Australia) 10:30-11:00

GG King 9:45-10:15

John Wesley Coleman 9:00-9:30

Spray Paint 8:15-8:45

Broken Neck (Afterparty):

Reality Crisis (Japan)
Hoax

Saturday, June 2:

(Day Shows:)

Beerland:

(21 and up)
Toxic Holocaust 6:00-6:45

Midnight 5:00-5:45

Gas Chamber 4:15-4:45

Power Trip 3:30-4:00

Red 7:

Dropdead 4:15-4:45

Skizophrenia (Japan) 3:30-4:00

Boston Strangler 2:45-3:15

Hatred Surge 2:00-2:30

(Night Shows)

29th St. Ballroom:

A Place to Bury Strangers
This Will Destroy You

ND:

Main Attrakionz
Fat Tony

Nick Woj

Beerland:

(21 and up)
Brain Killer 1:15-1:45

Total War 12:30-1:00

Ectoplasm 11:45-12:15

Secret Prostitutes 11:00-11:30

Club Deville:

The Clean (New Zealand) 11:00- 12:00

Thomas Jefferson Slave Apartments 10:00-10:45

Royal Headache  (Australia) 9:15-9:45

Daughn Gibson 8:30-9:00

Sea Lions 7:45-8:15

Give 7:00-7:30

The Hex Dispensers 6:15-6:45

Hotel Vegas:

Backtrack 11:30-12:00

Dead End Path 10:45-11:15

Expire 10:00-10:30

Truth 9:15-9:45

Mohawk:

(outside)
Antisect (England) 11:15-12:00

Winter 10:15-11:00

Deviated Instinct (England) 9:30-10:00

Zyanose (Japan) 8:45-9:15

Hoax 8:00-8:30

Death Evocation 7:15-7:45

Impalers 6:30 – 7:00

(inside)
Pegasus 1:00-1:30

King’s Destroy 12:15-12:45

The Parish:

Iceage (Denmark) 1:00- 1:30

Xeno & Oaklander 12:15-12:45

Pop. 1280 11:30-12:00

King Dude 10:45-11:15

Kindest Lines 10:00-10:30

Dangerous Boys Club 9:15-9:45

Anasazi 8:30-9:00

Rosenkopf 7:45-8:15

YOU 7:00-7:30

 

Red 7:

(inside)
Absu 12:45-1:45

Black Witchery 11:45-12:30

Ares Kingdom 10:45-11:30

Morbosidad (Mexico) 9:50-10:30

Loss 9:00-9:35

Terrorism 8:15-8:45

 

(outside)
Tear it Up
1:00-1:45

Double Negative 12:15-12:45

11:30-12:00

Avon Ladies 10:45-11:15

Cülo 10:00-10:30

Mindset 9:15-9:45

Video 8:30-9:00

The Creamers 7:45-8:15

Scoot Inn:

Creem 1:00-1:30

Hounds of Hate 12:15-12:45

11:15-12:00

Japanther 10:30-11:00

Joyce Manor 9:45-10:15

Post Teens 9:00-9:30

 

Broken Neck (Afterparty):

Skizophrenia (Japan)
Crazy Spirit

 

Sunday, June 3:

(Day Shows)

 

End of an Ear:

starts at 2pm
Rumpshaker Zine Reading with:
No Statik
Mindset

 

Beerland:

(21 and up)
Zyanose (Japan) 6:00-6:30

Mauser 5:15-5:45

Koward 4:30-5:00

Vaaska 3:45-4:15

Dead Line 3:00-3:30

 

Scoot Inn:

Napalm Raid 8:15-8:45
Bi-Marks 7:30-8:00
Porkeria 6:45-7:15
Fast Death 6:00-6:30
Radiation 5:15-5:45
Abduktion 4:30-5:00
Dead Reich 3:45-4:15
Ectoplasm 3:00-3:30
Gall 2:15-2:45
Bomraw 1:30-2:00

 

(Night Shows)

 

Beerland:

(21 and up)
Dead End Path 1:00-1:30

Creem 12:15-12:45

Agents of Abhorrence (Australia) 11:30-12:00

Gas Chamber 10:45-11:15

Hatred Surge 10:00-10:30

The Love Below 9:15-9:45

 

Emo’s East:

Best Coast 12:30-1:30

Lemuria 11:45-12:15

Laura Stevenson and the Cans 11:00-11:30

The Mind Spiders 10:15-10:45

 

Hotel Vegas:

Dragged Into Sunlight 1:00-1:45

Cough 12:00-12:45

Whitehorse (Australia) 11:15-11:45

Cross 10:30-11:00

Batillus 9:45-10:15

Theories 9:00-9:30

 

Mohawk:

(outside)
Moss Icon 9:30-10:30

Iceage (Denmark) 8:45-9:15

Ceremony 8:00-8:30

Give 7:15-7:45

Thou 6:30-7:00

(inside)
Pygmylush 11:30-12:00

Gun Outfit 10:45-11:15

 

Red 7:

(inside)
Ringworm
11:30-12:00  the Abused
10:30-11:00  Cold World
9:45-10:15  the Rival Mob
9:00-9:30  the Ropes
8:15-8:45  the Boston Strangler
7:30-8:00  Power Trip
6:45-7:15

 

(outside)
Toxic Holocaust 1:00-1:45

Midnight 12:00-12:45

Ghoul 11:00-11:45

Hank Wood and the Hammerheads 10:15-10:45

Secret Prostitutes 9:30-10:00

 

Author: James McQuiston

Ph.D. in Political Science, Kent State University. I have been the editor at NeuFutur / neufutur.com since I was 15. Looking for new staff members all the time; email me if you are interested. Thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *